
Egy hobbilovas szmra, aki nem vr tbbet megfelelen kikpzett lovtl, mint egy-egy kellemesen eltlttt tereplovaglst, elegendnek kell lennie egy csukls csikzablval felszerelt csikkantrnak a l fejn - gy teht most ennek rszeit s helyes belltsukat vesszk grcs al.
csikkantr rszei
Ahhoz, hogy a helyes kantrozsrl beszlhessnk, elszr is vegyk sorra egy egyszer csikkantr rszeit. Ha rszeire szednk egy hagyomnyos csikkantrt, a szrakat s az esetleges segdorrszjat leszmtva (errl a ksbbiekben mg sz lesz) t szj lesz a keznkben. A tbbnyire valamilyen dsztssel, vagy altttel elltott homlokszj kt vgn egy-egy "hurok" tallhat, amelybe a tark- s az orrszjtart szj kerl. A homlokszj s a belefztt kt szj derkszget zr be egymssal, s ezek kz kerl a l fle - vagyis tulajdonkppen ez tartja meg a kantrt a l fejn. A tarkszj kzps rsze (ami valban a tarkra kerl) a kantr tbbi rsznl szlesebb, s a homlokszj hurkainak vonalban mindkt irnyban ktfel gazik. Az egyik - a jobb - oldalon egy t- hat lyukkal elltott rvidebb csatlkban (vagyis amit a csatba fznk) s egy vkonyabb s jval hosszabb csatos darabban vgzdik. Az elbbi a jobb pofaszjat tartja, az utbbi pedig a torokszj csatos fele. A msik - a bal - oldal kt szra azonos hosszsg, a vastagabb csatlk a bal pofaszj, a vkonyabb pedig a torokszj becsatolsra szolgl. A kt pofadarab mindkt vge csatos, de mg a fels egy-egy sima csat (ebbe csatoldik a tarkszj csatlka), addig az als egy nmagba visszatr csat plusz csatlk rsz, ami pedig a zabla karikjnak rgztsre szolgl. Ez lehet hagyomnyos csat (ekkor kifel csatoldik), vagy peckes megolds is (ez esetben a pecek befel, a l pofja fel nz, s a varrs esik kvlre). Az eddigi darabokbl mr egy mkdkpes kantrt llthatunk ssze, azonban mindezt kiegsztheti egy orrszj is. Az orrszj tartszjnak jobb felt szintn t kell fzni a homlokszj hurkain, majd a bal pofaszj mellett sszecsatolni az orrszj rvidebbik, csatos darabjval.
Angol, hannoveri s kombinlt orrszjak
Az eurpai lovaglstlushoz, az angol sportnyereghez hasonl stlus kantr is illik. Furcsn fest, ha a sportnyereghez western stlus kantr tartozik, vagy pp fordtva. De az "eurpai" kantrak kztt is vlaszthatunk klnfle tpusokbl, melyeknek kialaktsa, csatolsnak mdja, de mg funkcija is nmikpp klnbzik egymstl. Az angol orrszj ugyan nmikpp segt rgzteni, illetve a megfelel helyen tartani a kantrt, de valdi befolysa nincs a zablra. Ez ltalban szlesebb, a homlokszjjal azonos vastagsg, s gy illik, hogy mintzata, dsztse is harmonizljon a homlokszjval. Az angol orrszjat mindig a pofaszj al csatoljuk, a zabltl mrve j nhny centimterrel magasabban a l fejn. Az angol orrszj elhelyezkedse nagyjbl egy jl belltott ktfk pofarsznek helyzetvel azonos. A hannoveri orrszj funkcija s ezzel egytt belltsa is ms. Ez nemcsak dsztsre s a kantr viszonylagos rgztsre szolgl, hanem a zablt sem engedi elmozdulni a jobb s a bal oldalon. A hannoveri orrszjat mindig a szjszglet s a zabla el, kvlrl csatoljuk, vagyis a l orrlyukai fell nzve, a sorrend: orrszj, zablakarika, pofaszj s szr. A hannoveri orrszjat az angolnl valamivel szorosabbra is csatoljuk, msklnben elveszti eredeti feladatt, s nem tartja a zablakarikkat. Csikk futszrazsnl s az idomts kezdeti szakaszban jobban megfelel a clnak, mint az angol orrszj, hiszen megakadlyozza, hogy "thzzuk" a zablt a l szjn. Az angol orrszj knyelmt s elegancijt a hannoveri orrszj funkcionlis elnyeivel tvzi az gynevezett kombinlt orrszj. Ez kt rszbl ll: egy hagyomnyos angol orrszjbl, amely nmagban is hasznlhat, valamint egy segdorrszjbl, amelyet az angol orrszjra e clbl varrt kis bjtat tart. A kombinlt orrszj csatolsa is rtelemszeren a kt alaptpust tvzi: az angol orrszj rszt annak megfelelen, mg a segdorrszjat (amelyet szoktak "svdszjnak" is nevezni) a hannoverihez hasonlan a zabla el csatoljuk. Ennek a tpusnak f elnye a hannoverivel szemben, hogy tetszs szerint hasznlhatjuk segdorrszjjal vagy anlkl, st akr azt is megtehetjk, hogy a munka utni levezet mozgst mr a segdorrszj nlkl vgezzk, vagy pp tereplovaglshoz nem csatoljuk ezt fel, csak a lovardai munkhoz. Els rnzsre a kombinlt orrszjhoz hasonl, mgis ms szerkezet a mexiki orrszj. Itt is kt gbl ll az orrszj, ezek azonban egymst keresztezve csatoldnak, az orrhton egy brbl kszlt kis karika tartja egytt ket, s az ll alatt az egyes szjak kt vge szintn X alakban csatoldik ssze.
A kantr helyes belltsa
Ahhoz, hogy a kantr megfelelkppen betlthesse funkcijt, helyesen kell belltani az egyes rszeket. Legjobb lenne, ha minden egyes lra egyedileg kszttetnnk megfelel mret kantrt, de egy tlagos fejmret lra tbbnyire jl bellthatk a boltokban kaphat norml mret kantrak. A legtbb gond a pnikkal van, ugyanis ahny pni, annyifle fejforma: az egyik szles s rvid, a msik szles s hossz, a harmadik keskeny s rvid...
De nzzk sorjban: A homlokszjnak knyelmesen kell fekdnie a l homlokn, ne feszljn, s semmikppen se hzza elrefel a l flt. De az sem j, ha a homlokszj s a l homloka kztt egy-kt centimternl nagyobb hzag van, mert ebben az esetben a homlokszj nem tudja betlteni funkcijt, s a kantr akr le is csszhat a l fejrl egy komolyabb ellenszegls sorn.
A torokszj belltsa akkor helyes, ha becsatolsa utn sszezrt t ujjunk knyelmesen befr a torok s a torokszj kz. Ha ennl szkebb, akkor szortja a lovat (kivve a fogathajtsnl hasznlt kantrak esetben, itt ugyanis a torokszjat szorosabbra kell csatolni, viszont kialaktsa is ms; szlesebb, a pofaszjval megegyez vastagsg szjbl kszl), ha azonban tl b, akkor knnyen tcsszhat akr a pofacsont el is, s semmit sem tart.
A kantr helyes belltsnak legknyesebb pontja a zabla helyzete. A csikzabla akkor fekszik helyesen a l szjban, ha nyugalmi llapotban pontosan a szjzugban illetve a foghjas rszen helyezkedik el, s a szjszglet legfeljebb egy-kt enyhe rncot vet. Ha tl rvidre csatoljuk, akkor "mosolyog" a l, s mg ha hozz sem nylunk a szrakhoz, akkor is folyamatos hzsnak tesszk ki a l szjt. Ha tl laza, akkor viszont knnyen a metszfogakra csszhat le a zabla vasa, ami rendkvl kellemetlen rzs a lnak, radsul ilyenkor knnyen a nyelve al is veheti a zablt, amitl pedig szinte teljesen irnythatatlann vlik.
Az orrszjat termszetesen stlusnak megfelelen kell belltanunk: az angol orrszjnak a zabla vonala fltt t-hat centimterrel, de mindenkppen mg a pofacsont alatt, mg a hannoverinek ppen a szjszglet magassgban kell elhelyezkednie. Az angol orrszj becsatolsakor az ll alatt nagyjbl ktujjnyi rsnek kell maradnia, a hannoveri orrszjat, illetve a kombinlt orrszj segdorrszjt viszont szorosra (persze nem "fullasztra") kell csatolni.
A zabla felcsatolsakor is gyakran elfordul hiba, mgpedig az, hogy egyszeren fordtva kerl a zabla a l szjba. A csukls csikzablk kikpzse ugyanis olyan, hogy csak az egyik irnyban hajlanak helyesen - amg nem szereltk fel a kantrra, knnyen meggyzdhetnk errl, hiszen szinte "magtl" a helyes irnyban trik meg a zabla. Nagyon fontos, hogy a zabla becsatolsakor ellenrizzk, hogy nem kerl-e fordtva a kantrra, ugyanis az egybknt finom, enyhe hats csikzablk is igen durvn bnthatjk a l szjt, ha a fordtva szereljk fel ket.
|