WESTERN: TRAIL Avagy tereplovagls a lovasplyn? |
Szerz: Istenes Csilla
|
Ahhoz hogy a Trail versenyszm lnyegt megrtsk, vissza kell ugornunk a mltba. A "trail" kialakulsnak trtnete, mint ahogyan az sszes tbbi western versenyszm kialakulsnak trtnete, termszetesen abba az idbe nylik vissza, amikor a spanyol hdtk meghdtottk az amerikai kontinenset. |
|

Az akkori telepesek marhikat hatalmas vad csordkban s szinte teljesen szabadon tartottk. Az llatok tartsi krlmnyei s a hatalmas tvolsgok miatt ltfontossgv vlt a lval val munka. A ksbbiekben, az "aranylz" idszaka alatt elkezddtt a hsmarhk intenzv tenysztse, mert a keleti nagyvrosoknak hsra volt szksgk, gy ezek j piacot jelentettek. Mivel a vastvonalak csak Kansasig pltek ki, ezrt a vad Longhorn csordkat be kellet fogni, s a teherplyaudvarokra hajtani, hogy innen keletre szllthassk ket. A mlt szzad 60-as s 80-as vei kztti idszakban, kzel 4 milli szarvasmarht hajtottak Texasbl a plyaudvarokra.
Az akadlyokkal teli t prbra tette mind a lovast, mind a lovat. A lovas boldogulsa lova hasznlhatsgtl fggtt. A kzsen tlt veszdsek, a hsg, a szomjsg, a fradsg s a kzsen kifejtett erfesztsek hatsra egy klns partnerkapcsolat alakult ki l s lovas kztt, mely a lovas rszrl a lval szemben korrekt viselkedsi mdot s nagyfok tiszteletet, a l rszrl felttlen engedelmessget s fegyelmezettsget felttelezett. Ezek a mintegy 30 ven t tart nagyszabs jszgterelsek (=Trail) teht nagy szerepet jtszottak a trail versenyszm kialakulsban s gy a western lovagls fejldsben is.
A mai trail versenyekben megkvetelt feladatok s fellltott akadlyok elviekben megfelelnek azoknak a feladatoknak, amik annak idejn a sok km-en t tart marhaterelsek alkalmval addtak. A versenyfeladatok a kvetelmnyek nvekedsvel, a versenyszm fejldsvel termszetesen egyre kifinomultabb vltak s kiss meg is vltoztak. A trail ma mr egy ersen specializldott versenyszm, amiben - a szablyzat szerint - "a brlat alapja az, hogy a l milyen engedelmesen teljesti a klnbz akadlyokat, hangslyozottan figyelembe vve a l idomtottsgt (tengedsgt), segtsgekre val reaglst, irnythatsgt s jrmdjai minsgt." Az els versenyek sorn egy trail versenyszm alig llt tbbl, mint kapu nyits-csuksbl, klnbz alakban val htralptetsbl, hdon val thaladsbl s nem ritkn olyan feladatokbl, amik a l btorsgt, extrm krlmnyek kztti engedelmessgt teszteltk. Ma a hangsly inkbb mr a lovagolhatsgon s a cm-rl cm-re val feladat vgrehajtson van. Egy jl felptett trail plya teht gyorsan sztvlasztja az alaposan felkszlt lovasokat a kpzetlenektl!
Ugyanis a verseny sorn azok a lovak kaphatnak j helyezst, melyek megfelel stlusban, magabiztosan, puha, folyamatos mozgssal veszik az akadlyokat, amelyek mozgsnak teme llandan egyenletes marad, sebessgk se nem tl lass, se nem tl gyors. Valamint azok a lovak szmthatnak j helyezsre, melyek figyelmesen, megakads nlkl hajtjk vgre a feladatokat s brmikor, brmilyen akadlynl kszsgesen reaglnak a lovas segtsgeire. Plusz pont jr azoknak a lovaknak, melyek figyelnek az akadlyokra, amelyek kpesek nllan egy feladatot megoldani, ha ezt az akadlyok megengedik. Egy trail plya legalbb 6 akadlybl ll. Ebbl a kvetkez 3 mindig ktelez:
1. Kapu (Gate) kinyitsa lhtrl, tlovagls a kapun, majd annak becsuksa (a kapu elengedse bntetpontot von maga utn).
2. Legalbb ngy jrrdon (Walk-, Trot-, Lope-over) val tlovagls. A rudakat egymssal prhuzamosan, cikk-cakk alakban, ves vonalon, illetve megemelve lehet elhelyezni. (A kezdk szmra kirt versenyszmokban a rudakat nem emelik meg!) Lpsnl a rudak kztti tvolsg: 40 cm-tl - 60 cm-ig lehet, s max. 30 cm re lehet ket megemelni (ebben az esetben a kztk lv tvolsg min. 55 cm kell, hogy legyen) getsnl a rudak kztti tvolsg: 90 cm-tl -105 cm-ig lehet, s max. 20 cm re lehet ket megemelni Vgtnl a rudak kztti tvolsg: 180 cm-tl - 210 cm-ig lehet, s max. 20 cm re lehet ket megemelni
3. Htralptets (Back) Ha a htralptetst rudak kztt kell vgrehajtani, a rudak kztti tvolsg min. 70 cm kell, hogy legyen. Megemelt rudak esetn, min. 75 cm. A kvetkez formkban kvetelhet meg: egyenes vonalon vagy L, V, U alakban, vagy legalbb hrom bja krl.
Tovbbi akadlyok lehetnek pldul: Vizesgdr (fmrszek nlkl) Fahdon val tlovagls lpsben (a hdnak stabilnak s min. 90 cm szles, s min. 180 cm hossznak kell lennie) Szlalomozs trgyak (bjk) kztt, lpsben vagy getsben (getsben a bjk kzti tvolsg min. 180 cm kell, hogy legyen) Trgy thelyezse egyik helyrl a msikra Oldaljrs (Side Pass) (ha rudak kztt trtnik, azokat max. 30 cm-re lehet megemelni) Ngyszgben val krbeforduls (a ngyszg oldalai 1,5m - 2 m hosszak lehetnek) Eskabt felvtele, levtele Postaldbl "csomag" kivtele s visszaraksa, Lrl val leszlls, a l - egyedli - helyben hagysa, …stb. valamint tbb akadly kombincija
Nhny j tancs eredmnyes profi s amatr versenyzktl (Dennis Schulz, John Letham, Sylvia Katschker, Klaus Kopp, Herbert Posthoff) s egy trail brtl (Jack Drechsler) :
A kapu. Ahogyan a tbbi feladatnl is, itt sem csak a feladat elvgzse a fontos, hanem sokkal inkbb az, hogy hogyan hajtjuk azt vgre. Pozitv rtkelst kapunk, ha vigyzunk arra, hogy a kaput olyan kicsire nyissuk csak ki, amennyire csak tudjuk. Hiszen a feladat clja nem csak az "thalads", hanem az is, hogy a "karmbl" gy tudjunk kimenni, hogy a "bent marad marhk" ne tudjanak mellettnk kiszkni. gy rtelmet nyer az az elvrs is, hogy a lovas nem engedheti el az ajtt. Fontos kvetelmny a ltl, hogy mindvgig a "lovas keze al dolgozzon", vagyis segtse s semmikppen se htrltassa (pl. egy elhtrlssal) a feladat vgrehajtst.
Jrrudak A lps-, get- s vgta-jrrudak a l azon kpessgt mutatjk meg, hogy hogyan tud a lpseire odafigyelni. Ha egy l a vgta-jrrdon getsbe esik vissza, az azt mutatja, hogy vgtban nem volt kpes elgg rvidteni. Ez azonban nem csak a l hibja, hanem a lovas hibja is lehet. Ugyanis gyakran elfordul, hogy a rudakra val rlovagls sorn a lovas tlsgosan felveszi a szrakat, mert nem bzik elgg lovban s ezzel megtri a l lendlett. A legnagyobb hiba a vgta-jrrudon val thalads sorn, ha a l rlp valamelyik rdra (ami nagyon veszlyes, mert balesetet okozhat), vagy ha trohan azokon. A rudak felett a szrak kicsi felvtelvel-engedsvel lehet a l figyelmt a rdra felhvni. A feladat teljestse sorn a biztonsgos vgrehajts mellett a pontossg a legfontosabb. Ezrt ha nincs ms elrva, akkor a biztosra trekedve a rudak kzept rdemes meglovagolni, gy, hogy a rudak kztt a l csak egy-egy lpst tegyen meg.
Htralptets klnbz vonalon rudak, bjk kztt, Fontos, hogy a rudak, bjk kztti htralptetsek otthoni gyakorlsa sorn mindig csak 1-2 lpst tegynk meg, majd lljunk meg akr percekre is (dohnyzk elnyben!), hogy a l megtanuljon a lovas jeleire vrni, nyugodtan llva maradni. Gyakorls sorn tbbnyire teht szakaszosan lpsrl-lpsre kell a htralptets-feladatot megoldani, viszont versenyen - ha a l tnyleg jl s hibabiztosan megy - folyamatosan is htralptethetjk. Ezrt pl. egy Reining lval nehezebb a trail feladatokat megoldani, mert k arra vannak tantva, hogy a nyomsra (lbra s szrra) azonnal, nagy gyors lpsekkel reagljanak. A htralptets sorn fontos, hogy a l megakads nlkl folyamatosan menjen a rudak kztt kzpen htra anlkl, hogy oldalra, vagy elre is kilpne. A legels alkalommal, amikor a rudak kzti htralpst tantjuk s a l nem akar htrafel bemenni a rudak kz, akkor lovagoljunk szembl be, gy, hogy azeltt lljunk meg, hogy a fara elhagyn a rudakat s innen prbljuk meg htralptetni.
Side Pass (oldaljrsok rudak fltt) A klnbz alakban trtn oldallptetsek - ugyangy, ahogy a htralptets is - a lnak a lovas segtsgeire val reaglst mutatjk meg. A rudak feletti oldaljrsokat is rdemes elszr lpsrl-lpsre tantani s kezd l esetn nem mindjrt a rd felett kezdeni. A legtbb l idegenkedik attl, hogy a "lba kz" vegye a rudat. Ezrt az oldallptetst ajnlatos elszr a rd eltt gyakorolni, majd azt tlptetve s felette megllva tovbb fejleszteni. A feladat vgrehajtsa sorn fontos rtkelsi szempont, hogy a l keresztez-e mind a mells, illetve a htuls lbaival, folyamatosan, megakads nlkl hajtja-e vgre a feladatot. Az oldallptets sorn megengedett egy enyhe, a mozgs irnyba trtn llts.
A hd klnsen, ha az vilgos szn s alatta vizet szimbolizlunk, a l irnythatsgt, engedelmessgt teszteli. A kapuhoz hasonlan ez is egy letszer feladat, hiszen kinek nem kerlt mg tjba terepen egy hd. A feladat megoldsa sorn - a valsgban add veszlyessge miatt - fontos, hogy a l kzpen haladjon t rajta. Megengedett, hogy figyelmesen megnzze, de a hosszabb kslekeds (megtorpans), oldalra, htra val kitrs nem kvnatos. Slyos hibnak szmt az is, ha a l lelp a hdrl, mert az olyan, mintha a vzbe lpett volna, teht veszlyeztette lovast.
A kabt le s felvtel lhtrl egy praktikus feladat - mert valszn mindenkivel elfordult mr, hogy erre szksge lett volna - de ugyanakkor veszlyt is rejthet, mert a lovas elvesztheti a lova feletti kontroljt. Kpzeljk csak el mi trtnhet, ha a l akzben ijed meg a hozz r kabttl, mikzben a lovas flig belebjt a kabtba! Ha azonban nyerni akarunk s meg akarjuk mutatni, hogy 100%-ban megbzunk a lovunkba, akkor egyszeren csak tegyk le a szrakat s gy ltzkdjnk. Ha a bizalom nem teljes, akkor "jobb flni, mint megijedni" alapon, legalbb egy kzzel tartsuk a szrakat.
A lrl val leszlls s a "l helyben maradsa feladat" egy lehetsget ad, hogy megmutathassuk, hogy abszolt megbzunk a lovunkban. A fldre engedett kt szr - nmagban is - azt kell jelentse lovunk szmra, hogy nlklnk is maradjon helyben. Ha tvozs eltt "whoa"-t kiablva nhnyszor megrntjuk a szrat, az azt mutatja a br szmra, hogy nem vagyunk biztosak abban, hogy lovunk helyben fog maradni. Teht ha ez a feladat szerepel a versenyen s biztosak vagyunk a lovunkban, hagyjuk csak egyszeren a fldn a szrakat s htra nzs nlkl tvolodjunk el a ltl a kirs szerint.
ltalnossgban: A feladatok vgrehajtsa sorn a f szempont az, hogy a l knnyedn, folyamatosan, egyenesre lltva, alig lthat segtsg-adsokkal, nem tlzottan sszeszedve, mindvgig a szrak kztt maradva oldja meg a feladatokat. A lovat olyan kevs "lthatatlan" segtsggel kell folyamatos lovaglssal lovagolni, ahogy csak lehet.
Gyakorls sorn az aktulis feladatban valamint a versenyen soha ne veszekedjnk a lval, soha ne korrigljuk tl durvn. A cl az, hogy a l a versenyt, a feladatokat pozitv, "j dolognak" tekintse. Ezrt ha valamit elront, azt gy javtsuk, hogy hagyjuk el a feladatot s "kvl" korrigljuk. Ennek az alapszablynak a be nem tartsa az amatr lovasok leggyakoribb hibja! Ezrt ltjuk gyakran a versenyeken, hogy a l nem szvesen megy be pl. a rudak kz, mert tudja, hogy ott kellemetlensgek vrnak r.
A mozgs minsgre ebben a versenyszmban nem helyeznek akkora hangslyt, mint a pleasure-ben, de itt is fontos, hogy a l mind a hrom jrmdban termszetes sszeszedettsggel menjen gy, hogy az akadlyok kztt s alatt mozgsnak teme s irama mindvgig lland marad.
Brlat Egy akadly lekzdse sorn 0 pontot kap a versenyz, ha pl. az akadlyokat nem az elrt sorrendben oldja meg, vagy ha kihagy egy akadlyt, gy, hogy meg sem prblja megoldani.
Pontlevons jr pl. az akadlyok (pl. jrrudak, ...) rintsrt, vagy az azokra val rlpsrt, az elrt jrmd megvltoztatsrt. Htralpssel, meneklssel, akadly elhagyssal, …stb. trtn ellenszeglsrt, a l durva engedetlensge (kirgs, bakols, gaskods, csaps a mells lbakkal) miatt, egy akadly nem megfelel oldalrl trtn lekzdse, megkzeltse, elhagysa, illetve nem teljes befejezse miatt, …stb.
Pontozs Minden feladatot kln pontoznak gy, hogy a hibkrt pontlevons jr. A mnusz 1,5 klnsen rosszat, a mnusz 1 pont =nagyon rosszat, a mnusz 0,5= rosszat, a nulla = megfelelt, a 0,5 = jt, az 1 = nagyon jt, az 1,5 = kivlt jelent. A bntet pontok adsa fggetlen a feladatokra adott pontoktl.
ltalnos "ratlan szablyok": Ellenszegls esetn 3 prblkozs a megengedett. Ha a lovas a feladatot nem tudja megoldani, ne menjen magtl t a kvetkezre, hanem vrja meg, hogy a br gy dntsn.
Remlem sikerlt nhny westernlovasnak kedvet csinlni a trail versenyzshez s hogy a mr aktv versenyzk is hasznos informcikhoz juthattak.
| |