Nvnysvok, trkzk
A nvnysv szlessge az egysoros, nyrott svny esetben a magassgtl
fggen kb. 1 m lehet. A termszetesen nvekv, ritkn nyrott svnyre legalbb 3 m szles helyet szmtsunk. A dombokon, zajcskkentl ltetett nvnyzet szlessge 510 m legyen, s lehetleg srn elgaz fajtkat vlasszunk e clra.
A nvnyek kztti tvolsg egysoros svnyek esetben a fajtl fggen 5060 cm, a szabadon nveked svnyeknl a nvnyzet magass
ghoz igazodva 12 m. Itt 35 vbe telik, mire az llomny zrtt vlik. Kis koronj fkat egymstl 56, nagy lombkoronjakat 610 m tvolsgra ltessnk.
Az ltets ideje, pols s krnyezetvdelem
Az idjrstl fggen november vgtl prilis lte thetnk. Az ltetsi gdr ktszer olyan szles legyen, mint a gykrtrzs.
A fiatal ltetvnyeket fakertssel vagy villanypsztorral vdjk a megrgs ellen. Az els vekben a nvnyeket szrazsg idejn ntzni kell, mgpedig inkbb ritkn, de annl kia dsabban: a talaj 2040 cm mlysgig nedvesedjen t.
A harmadik vtl a nyrs hozzjrul a svny srsdshez, ezltal jobb fszkelsi lehetsget teremt a madaraknak. A madrvdelemnek klnsen a tsks nvnyek (galagonya, magyal, kkny stb.) teleptsvel kedvezhetnk. A nyrs legkedvezbb idpontja mrcius els fele, ilyenkor ugyanis mg egyszer a munka a csupasz fn, s a madarak kltst sem zavarjuk.
Az regben klt s flig regben klt madrfajok szmra helyezznk ki fszekodt (pl. csr, fedeles lovarda teteje al a gyngybagoly szmra), a denevreknek pedig fszkel- s alvldkat. Gondozsukat bzzuk a helyi madrvd egyeslet egyik tagjra vagy a lovarda szemlyzete, illetve lland vendgei kzl egy megbzhat „szakrtre”.
A term szetes llapotban meghagyott vadvirgos rtek, tavak esetben is igaz: a kis terlet is tbb, mint a semmi; egy halom rzse is sok llatfaj, rovarok, kisemlsk (pl. sn) lettere lehet.
Termszetes akadlyok
A termszetes akadlyok (mszatk, kisebb do mbok, vlgyek, kis ugrsok) a szabadban val nyugodt viselkedsre tantjk a lovast s a lovat. Az egyenltlen talajon
n a biztonsgrzetk s javul az egyensly is. Mivel a lovak ilyen helyeken knnyebben felolddnak, htuk s htuls lbuk izomzata ers dik, s gyessgk is fokozdik.
A termszetes akadlyok illeszkedjenek harmonikusan a terepviszonyokhoz. A meglv terepegyenetlensgeket (fld-hnysokat, rkokat, facsoportokat, lejtket) igen jl kihasznlhatjuk. Ilyenek hjn maguk is kialakthatunk termszetes akadlyokat, amelyek ptsnl tartsuk szem eltt a szilrdsgot s a megfelel elhelyezst is, hogy vekig hasznlhatk maradjanak.
Az akadlyoknak egyenes vonalban rlovagolhatknak kell lennik, hogy miutn tljutottunk rajtuk, harmonikusan folytathassuk a lovaglst. A vonalvezetsnek temes, folyamatos vgtzst kell lehetv tennie. Elhelyezsk lehetleg olyan legyen, hogy termszetes akadlyainkat kisebb tereplovagl vagy E, illetve A kategrij tereplovagl stlusverseny rendezsekor i s felhasznlhassuk.



A helyes elrendezs egyarnt megfelel a tjalaktsi s a sportszakmai kvetelmnyeknek, clszer teht tapasztalt tereppt szakember tancst krni az pts/telepts eltt. Nem rdemes a kivitelezsen takarkoskodni.
Az albbi akadlyok mindenkppen legyenek meg:
strapabr, tbb oldalrl megkzelthet, esetleg lpcssen
kikpzett (64. bra) fldhnys,
benk (64. bra),
vizes akadly,
klnbz szlessg, nyitott s fedett rkok (65. bra),
klnfle vastagsg, rendszertelenl elhelyezett fatrzsek.
A helyviszonyoknak megfelelen szba jhet mg:
fknt sk terepen fontos a hullmplya,
mlybeugrsok, felugrsok,
Pullvermann-rok (65. bra),
rkokhoz vagy fldhnysokhoz csatlakoz akadlyok,
egyb, klnlege sen clzott rlovaglst ignyl akadlyok (pl. V akadlyok, juhkarm stb.).
a a hely nem tl tgas, az akadlyokat gy ptsk, hogy mindkt oldalrl ugrathassunk.
Az pts mdjai s anyagai
A termszetes akadlyok legyenek meghvak, de impoznsak, ma sszvak s ellenllk, hiszen jelents terhelst (es, fagy, szrazsg, taposs) kell elviselnik.
Az alap- s a fels vonal jl felismerhet legyen, hiszen alap-elv: minl masszvabb, annl biztonsgosabb.
A termszetes akadlyok minl szlesebbek, 45 m- esek legyenek, s ptsnk hozzjuk kitrt (telepthetnk e clbl nvnyeket) is.
A hossz lettartam akadlyok leghelyesebb, ha kemnyfbl (pl. kiszradt
tlgybl) kszlnek. A fggleges tartoszlopokat mlyen besva, szilrdan rgztsk, egymstl val tvolsguk a talajtl s az akadly jellegtl fggen legfeljebb 3 m legyen. Az oszlopok fels vgnek egy vonalba kell esnie az akadly fels vonalval, s nem lehetnek les sarkai vagy szlei.
A vizesrkok, irish benkek, fldhnysok s hasonl akadlyok ne legyenek ngyzetes alaprajzak, jobb pl. az ovlis, a vese vagy trapz formj kialakts. Minthogy az ilyen akadlyok sokoldalan kihasznlhatk, tbbfle vltozatukat is telepthetjk, pl. llvnyos rszekkel kiegsztve.
Ahol sszekttetsl csavarokat vagy menetes rudakat alkalmazunk, ezeket vdjk a korrzitl. A szgek vagy csavarok feje semmikppen sem llhat ki, mert srlst okozhatnak.
Az jonnan kialaktott akadlyt addig nem vehetjk hasznlatba, amg a talaja le nem lepedett s a nv nyzete kellkppen meg nem gykerezett.
Teraszok, benkek, „coffin”-ek
Kialaktsuknl fontos, hogy
a szlek, illetve a fel- s leugrsok stabilak s jl felismerhetk legyenek,
a fggleges oszlopokat a talajtl fggen, masszvan rgztsk,
az ala pptmnyt (apr kavics, vztereszt anyaggal, esetleg vkony betonnal, trmelkkel vagy kvekkel kiegsztve) az ptskor rtegenknt megfelelen tmrtsk, nehogy ksbb megsllyedjen,
a tvolsgokat helyesen mretezzk; a szoksos tvolsgokbl (3, 5 m, 7,5 m) a fel- s leugrsoknl az akadly magassgtl fggen 0,51,0 m-t kell levonni.
Vizes akadlyok
ptskkor a tbbi akadly teleptsnl felsoroltakon kvl lnyeges szempontok az albbiak.
Azok a vizes akadlyok, amelyekbe bele kell ugratni , legalbb 7 m szlesek legyenek. A vizesrkokat 3 m szlessgig gy kell elhelyezni, hogy t is ugrathassunk rajtuk. Ne teleptsnk 3 s 7 m kztti szlessg vizes akadlyokat, mert az ilyen mretezs megzavarja a lovakat.
Legalbb az egyik oldalt gy kpezzk ki, hogy ugrs nlkl is knnyedn ki- s belovagolhassunk.
Fontos a talaj minsge, terhelhetsge s egyenletessge (ne legyenek benne lyukak), valamint hogy ne lljon ki belle semmi, ami srlst okozhatna.
A vizesrkokat rendszerint flival s zigetelik. Efltt mszzzalkhomok keverk vagy kvarchomokkal felszrt, gondosan rgztett manyag sznyeg szolglja a csszsmentestst.
A vizes akadly esetleges vztelentsrl s tlfolysnak elvezetsrl elre gondoskodni kell, hogy a vzmlysg egyenletes, 3040 cm-es legyen, s a karbantarts se okozzon gondot.
Az egyb clokra szolgl vizes akadlyok edzskor elnysen kombinlhatk az 1,02,5 m szles vizesrokkal.
llvnyok
A stabil, hordozhat, a terepbe ill s eltr nagysg llvnyok (amelyekre kt pldt a 66. brn lthatunk) lehetv teszik az lland akadlyokkal felszerelt lovaglplyk tetszs szerinti vltoztatst.
Termszetes akadlyok a versenyplykon
Ha a versenyplya kellen tgas, termszetes akadlyokat is pthetnk r
. E megolds ismert pldja az aacheni s a warendorfi (67. s 68. bra), valamint a remek fallomny wiesbadeni plya, tovbb a hamburgi derby plyja.

A vgtaplya
A galopp-plya az egsz lovarda vagy a legel, a karm s a lovaglplya krl vezetve nemcsak a versenyz lovasok edzsekor tehet j szolglatot, hanem a szabadidlovasok is szvesen hasznljk, amikor a szabadban kvnnak lovagolni. Megfelel hely a tereplovagls vltozatosabb ttelre, a lovak knny getsben val feloldsra a lovaglplyn vgzett munka vagy stlsra megerltets utn.
Trsadalmi let a lovardban
A lovarda vendgeinek ignyeirl s arrl, hogy ezeknek hogyan tegynk eleget, mr esett sz. Ha van hozz helynk, alaktsunk ki olyan terleteket, ahol a ltogatk pihenh etnek, beszlgethetnek, a gyerekek jtszhatnak.
A lovagls szabadids tevkenysg. A lovarda trzsvendgeinek vagy a telepls lakinak kzssgben kellemes lgkrt teremthetnek az vszakonknt vltoz, l nlkli rendezvnyek, pl. a farsangi bl, az „re g fik” klubja vagy a kzs grillezsek. Meleg, nyri estken sokszor szvesen lnek ssze kisebb trsasgok, hogy a lovakrl beszlgessenek.
A lovarda a nem lovaglk szmra is legyen nyitott s vonz, a telepls letben fontos szerepet jtsz hely. A kzssg szmra a rendezvnyeken kvl vonzv tehetjk
hintval, homokozval, fbl kszlt jtkokkal felszerelt jtsztr,
strapabr gyepfellet (focimeccsek, storozs, jszat vagy csak hancrozs cljra),
pingpongasztalok,
grillst hely,
futplya
kialaktsval.