Elszr is szeretnm megosztani nkkel Nofa nev els lovam megvsrlsnak trtnett, hogy rzkeltessem, mennyire fontos az, hogy pontosan tisztban legynk ilyenkor milyen szempontokat kell figyelembe venni. Itt nem elg csupn a l irnti vonzalom.
Oktberben trtnt, amikor is a bartaim egynteten sszeeskdve lovat kerestek szmomra, az sem tntortotta el ket, hogy nem akartam lovat venni. Annyira meggyzek voltak azon a tren, hogy szksgem van egy lra, hogy egy id utn n is velk tartottam.
Lkupecktl hamar eljutottunk a versenyplyig. Egsz nap azt sulykoltk belm, hogy nem szabad semmi jt, esetleg elismer vlemnyt mondani a ltulajdonos eltt, aki kszl megszabadulni a pariptl. Ez a taktika sokszor clra vezet, amikor az alkura kerl a sor. Ezt persze rgtn elfelejtettk, mikor a boxajtt kinyitottk elttnk, sszecsaptuk a keznket s csak annyit mondtunk ", de gynyr"!!! Ugyanezzel a hvvel beszabadultunk a lhoz s "Milyen szp a srnye" jelszavakkal kt oldalrl kzre fogtuk t. Termszetesen rgtn beleszerettnk a j kllem telivrbe. Gyorsan kellett dnteni, gy azonnal igennel feleltnk a tulajdonos ltal feltett "Megveszitek-e" krdsre.
A kvetkez napokban derlt fny a rejtett hibkra, amelyeket tapasztalatlansgunknak ksznheten nem tudtunk. A lbn csomkat fedeztnk fel, a hasn pedig srlsi sebeket talltunk. Ez sokban hasonltott a "pnztrtl val tvozs utn reklamcit nem fogadunk el" szlogenre.
A kvetkez rszben szeretnm megmutatni, milyen szempontokra rdemes figyelni, amikor lovat brlunk.
A leend ltulajdonosnak elszr is el kell dntenie milyen lovat szeretne. Elssorban nem az olyan rszletkrdsekre gondolok, mint milyen szn legyen a l, br ez sem elhanyagolhat. Ennl fontosabb, hogy megprbljunk a mi termszetnkhz, temperamentumunkhoz hasonl paript tallni.
A fajtkat ltalban ngy csoportba soroljuk -melegvr, hidegvr, flvr pni- vagy kisl.
A melegvr fajtacsoport taln legjellemzbb tulajdonsgai kz tartozik a finom br s szrzet, szikr vgtagok, lnk vrmrsklet, gyors mozgs, ebbe a csoportba tartoznak az arab lovak, a telivrek, az getk, a lipicaiak stb.
A hidegvr lovaknl a vastag br, marknsabb fej s vgtagok, lomha vrmrsklet dominl, ilyen pldul a murakzi vagy trakehneni.
A flvreknl, mint pldul a gidrn, mezhegyesi vagy a kisbri lovak tenysztsnl a htas jelleget, a szp megjelenst s a tetszets klst prbltk kihangslyozni, ugyanis rgen elssorban katonai clokra hasznltk ket.
A pni, s a kisl csoport elssorban magassgban tr el az elz hrom fajttl (a fajtkrl kln kln olvashatnak a fajtakalauzban).
Amikor egy lovat vizsglunk, akkor hajlamosak vagyunk arra, hogy csak a legszembetnbb testrszeket szrevtelezzk. Persze az sem clravezet, amikor a szrszlakat egyenknt nzzk t.
A brlnak dntenie kell, hogy -az llatot milyen clra kvnja hasznlni, -az egsz szervezet leters, szilrd testalkat-e -testalakulsa milyen kihatssal van a mindennapi hasznlatra -az szlelt hiba rkltt, vagy szerzett-e s tovbb rkldhet-e.
Azoknak a leend ltulajdonosoknak, akik els zben szeretnnek lovat vsrolni, mindenkppen ajnlom, hogy egy tapasztalt lovas, vagy egy llatorvos ksrje ket. A "drzslt lkupecok" akik adjk-veszik a lovakat, sok trkkt bevetnek, hogy elfedjk az eladsorba kerl prk hibit, htrnyait. A vsrlknak rsen kell lenni, hogy mg az elejn fny derljn ezekre.
Semmikppen ne tljk meg a lovakat az istllban, mert esetleg csak a telt farformt vesszk szre. Ne tljk meg lektve, mert a magas lls nagytestnek, a mly lls pedig kicsinek mutatja. Egyenetlen terepen sem clszer a vizsglds, mert itt a slyos hibk is rejtve maradhatnak. Egyenes talaj, nyugodt krnyezet helyre vezessk, tvol az olyan helyektl, ahol a vgtaglls nem lthat (pl. szalms, mly homokos talaj). Elbb sszessgben alkossunk kpet a lrl: milyen a fajtajellege, nemi jellege, fejlettsge, szervezeti szilrdsga, arnyossga.
A brlatot az azonosts elvgzsvel kezdjk. Azonostsra szolgl a szn s a jegy lersa, a lovon tallhat blyegzs rgztse s az letkor megllaptsa. A brlatot a fejjel kezdjk, azutn trjnk a felsvonalra s a farra. Aztn a trzsre majd a vgtagokra. A fej a legszembetnbb testtj. Nagy mrtkben befolysolja a l tetszetssgt. A testtel arnyos nagysg, szikr, egyenes profilvonal, kiss csuka fejforma mindig szebb teszi a lovat, mint a nagy, keskeny, hossz flkos, vagy kosfej, amelynek profilvonala dombor. A szles fejtet s homlok, az rtelemre, az egszsgre, a tg orrnyls tarts teljestmnyre utal formk.
Az egszsges p szem a napi munkavgzshez elengedhetetlen. L vsrlskor llatorvossal nzessk meg a l szemt, hogy hlyog, havivaksg, szpvaksg (szemidegsorvads) nem ll-e fenn. A metszfogak s az el-zpfogak kztti foghjas szlre fekszik a zabla. Ha ez a hordozszl keskeny s magas, a nyelv pedig vkony, akkor rzkeny, puhaszj a l. Ha a hordozszl szles, alacsony s a nyelv vastag, gy kevsb rzkeny, kemnyszj a l. A l nyaka a fontos izmok erkarja. A ht felli izmok a gerincoszlop nyjtst vgzik, a lapockhoz, a felkarhoz trk az ells vgtag munkjt tmogatjk s a trzs rzkdst enyhtik. A gyors mozgs lovaknl a nyak hosszsga, a terhet hz hidegvreknl a rvidebb nyak gazdag izmoltsga a fontos. A nyakilleszts alatt a nyaknak a marhoz viszonytott irnyt rtjk. Magas a nyakilleszts, ha a baltavgs szinte nem is ltszik s a marbl meredekes felfel irnyul a nyak. Ilyenkor a lps magas, de nem hossz. Alacsony nyakillesztskor a baltavgs kifejezett, a nyak csaknem vzszintes irny: a hossz, de alacsony lpt lovak nyakformja. Kzpmagas a nyakilleszts, ha a vzszintessel 45 fokos szget alkot: a tbb oldal hasznlat kvnatos formja.
Marnak hvjuk a baltavgs mgtt a htig terjed, kiemelked testtjat, amelyet az els 7-12 htcsigolya tvisnylvnya kpez. Az itt tapad izmok erkarknt mkdnek. A gyors munkt vgz lovakon elnysnek tartjuk a magas, hossz izmos mart. A lass igsmunkt vgzkn pedig az izomban gazdag, szles mar kvnatos. Az les, izomszegny mar kpa- s nyeregtrst okozhat. A sebzs a testtjon knnyen sipolly alakulhat, amelynek gygytsa id s munkaignyes. Fiatal csikk sppedt marja szervezeti lazasgra utal, amelyet mozgatssal meg lehet szntetni.
A l felsvonalrl sszessgben alkotunk kpet. Rszei a ht, az gyk s a far. A gerincoszlop a htnl enyhn lefel grbl, az gyknl s a farnl felfel domborodik. A feszes, izmos ht s gyk mindenfle hasznltara elnys. Ha rvidebb a ht s az gyk s feszes a kts (a farral kpzett kapcsolat) htas szolglatra klnsen jl alkotott a l. A hossz ht s gyk, fleg ha az utbbi izomszegny is, nagyfok lazasgra utal s cskkenti a l tarts munkavgzst.
A puha, a hajlott ht, vagy gyk szervezeti lazasgra vall. A nagyobb mrtkben felfel domborod pontyht, vagy pontygyk angolkr, vagy hasbntalom kvetkezmnye. Az ilyen egyed nyereg alatt rz, getse, vgtja nem kiads.
A far szles, izmos legyen. A lass igsmunkt vgz egyedeken hosszsga nem elemi kvnalom, ugrlovak enyhn csapott fara nem hiba, a gyors galopplovakon a hossz tojsfar formt szeretjk. Csikkorban a farbb magasabb, mint a mar, ezt a tlnttsget a megfelelen nevelt s mozgatott csikk a ksbbiekben elnvik.
A mellkas a td, a szv s a nagyerek rszre ad helyet. Fontos, hogy ez az r tgas legyen. A klnbz munkavgzs, klnbz tpus lovak mellkas alakulsa a munkahasznlat szerint mdosul. A mellkast hrom f mret jellemzi: mlysge, szlessge (dongasga) hossza. Gyorsmozgs lovak esetben a mellkashoz fzd lapocknak s felkarnak hossz s szabad mozgsteret kell biztostani. Az ilyen lovak mellkasa teht mly s hossz s nem vrhat el, hogy nagy fokban dongs is legyen. A lass s nagy vonert kifejt lovak mellkasa dongs, de kzepesen mly s hossz. A mellkas mretei kzl a legnehezebb megbecslni a hosszt. A tztt mellkas mindenfle hasznlat lovon slyos hiba, amikor a lapockk mgtt sszeszkl a mellkas. Nem mozgatott csikkon, helytelenl nevelt lovakon fordul el s tarts teljestmnyt nem vrhatunk tlk.
A has megtlshez tudni kell, hogy annak a nagysga, formja a fogyasztott takarmny milyensgtl, mennyisgtl fgg. A sok tmegtakarmnyt fogyaszt l, csik gyomor s blrendszere kitgul, nagy szalmahasa lesz. Ez nem hiba s ezt rvidebb, hosszabb id alatt cskkenteni lehet. Ha a szalmahas egyedeket koncentrltabb takarmnyozsra fogjuk, csakhamar hengeres formt nyernk. A tbbszr ellett kanck csnghasa takarmnyozssal sem szntethet meg. A felhzott has formt versenylovaknl alaktjk ki, kevesebb rost s nagyobb adag koncentrlt takarmny etetsvel. Ennek fokozott formja az agrhas, amely emsztszervi betegsgre, tart tvgytalansgra vall. Nehezen lgz, fulladoz, kehes lovak bordavnek mentn, a horpasz alatt a l vkonyn kehbarzda kpzdik. Int jel a l cskkent hasznlhatsgra, selejtezsre.
A has aljn a kzpvonalban van a kldktj. Szletskor a kldkgyr hinyos zrdsa folytn kldksrv tapasztalhat, amely blkizrdssal jrhat. Flves korig magtl gygyulhat vagy egyszer elktssel, esetleg opercival gygythat. rkld hiba, ezrt is fontos gyelni r.
A nemiszervek pek, egszsgesek legyenek. Blsr rts utn a vgbl nylkahrtyja vgblrzsaknt lthat. A vgblnyls alatt helyezkedik el a kanckon a prars. A gttj ellskor tszakadhat, vagy ellsi segtsgkppen vgni kell a gttjat. Ez semmi htrnyt nem jelent, de ells utn azonnal llatorvossal varratni kell. Az elhanyagolt gtszakads lland hurutot, st meddsget idz el. A mneknl a has htuls rszn a szemremtjkon a tasakban van a hmvessz s mgtte a kt here. A csdrcsikk heri a lgykgyrn t a hasrbl 2-3 hnapos korra a herezacskba leereszkednek. Megeshet, hogy egyik vagy mindkt here hinyzik. Az is elfordul, hogy egyik, vagy mindkt here a hasrben vagy a lgykgyrben visszamarad. E szerint beszlnk egyoldal vagy ktoldal kriptohorid csdrrl (rejtett herj csdr). A hasrben visszamaradt here nem termel letkpes ondsejteket, de az egyoldal rejtett herj, valamint csak egy here hinyos mn termkenyteni tud s rktheti a hibt.
A lbak alapos vizsglata nagyon fontos. Az inakra tapadt csomk vagy a csontkinvsek lebnthatjk a lovakat. Ez ltrejhet a tlterhelstl vagy a nem megfelel belovaglstl is. Ha a lbak nem egszsgesek, akkor a l nem tudja a maximumot nyjtani, ezltal a lovagls minsge romlik. Az ells lbkzp (szrnak hvjuk) akkor jl alkotott, ha rvid, szles, vastag, szraz, tiszta, nincsenek rajta csontkinvsek. Kros elvltozsok: nmegvastagods, ha a szr fels harmadban htul ktfell tapasztalhat, akkor a patahajlt n volt beteg, ha a szr kzepn htrafel velt a duzzanat, a prtahajlt n volt gyulladsban. Az ngyulladst nrvidls is kvetheti s akkor rokkant s manks lls lesz a l. Az zleten lev puha tokszalagtgulat (izleti pk) nem okoz sntasgot. Az nhvelypk az nhvely gyulladsos duzzanata. E heveny gyulladsok sntasgot okoznak. Gygyulva az lland megvastagods a szervezet lazasgt jelzi. A szr klnbz helyn fellelhet csontszaporulatot holttetemnek hvjuk. Ha n, szalag alatt van, vagy srti az zleti fellett a l sntt, e nlkl azonban csak szpsghiba. A boka terletn tallhat hegek bokzsra vallanak.
A l vsrlsrl s megtlsrl fontosnak tartottuk, hogy ezeket az informcikat megosszuk a leend gazdikkal, ezzel is segtve dntsket. A fenti lista korn sem teljes, a pata torzulsairl mg nem is beszltnk, azonban errl rszletesen fogunk rni, amikor a Patkols tmt taglaljuk. .
Szerz: Szerepi Csilla
|